Startsida Sydnärkes byggförvaltning

Kontakta oss

På grund av ombyggnation av Samhällsbyggnad Sydnärkes lokaler under hösten 2022, kommer vi endast att kunna ta emot bokade besök. Lokalerna kan periodvis vara obemannade. Önskar man komma i kontakt med administrativ personal, gällande frågor om allmänna handlingar, lämna in handlingar m.m, då lokalerna är obemannade, ta då kontakt med receptionen på Rådhuset, så hjälper de er att ta kontakt med oss.

Sydnärkes Byggförvaltning hjälper dig med dina frågor kring ansökan om bygglov och andra lov, planering och kartor & mätning.

Bygglovshandlingar skickas med post eller mejlas till namndsydnarkebygg@sydnarkebygg.se. 

Om du har frågor om ditt pågående ärende kan du skicka meddelande via vår e-tjänst direkt till din handläggare via denna länk Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Där kan du även hämta blanketter, söka lov och andra åtgärder. För övriga frågor kontakta oss via telefon, e-post eller vanlig post enligt nedan.

Ring oss

0583-820 41

Våra telefontider är,

Måndag

13:00-14:30

Tisdag

10:00-11:30

Torsdag

13:00-14:30


Mejla oss

namndsydnarkebygg@sydnarkebygg.se

Skriv till oss

Askersunds kommun
Samhällsbyggnad Sydnärke
696 82 Askersund

Besök oss

Sundsbrogatan 22
Askersund

 

 

Personal

Fredrik Idevall
Samhällsbyggnadschef
fredrik.idevall@askersund.se

Bygglov och andra lov

Maria Gren
Tf plan- och byggchef
E-post

Mattias Appelgren
Byggnadsinspektör
E-post

Linda Persson
Byggnadsinspektör
E-post

Tobias Alexandersson
Bygglovshandläggare
E-post

Planering

Adam Johansson
Planarkitekt
adam.johansson@askersund.se

Torun Andersson
Planarkitekt
torun.andersson@askersund.se

Thea Falkeling
Planarkitekt
thea.falkeling@askersund.se

Josefine Göthenberg
Översiktsplanerare
josefine.gothenberg@askersund.se

Paul Göransson
Mark & Exploateringsingenjör
paul.goransson@askersund.se

Kartor och mätning

Mathias Hellström
GIS-ingenjör
mathias.hellstrom@askersund.se

Oscar Hugosson
Mätningstekniker
oscar.hugosson@askersund.se

Stefan Bejfalk
Kart och GIS-tekniker, Adresser
stefan.bejfalk@askersund.se

Postadress
Askersunds kommun
Sydnärkes byggförvaltning
696 82 Askersund

Besöksadress
Sundsbrogatan 22
Askersund

Övrig information
Telefon 0583-810 00 (vx)