Startsida Sydnärkes byggförvaltning

Kontakta oss

För att bromsa spridningen av coronaviruset i samhället kommer Sydnärkes byggförvaltning att vara stängt för spontanbesök under en tid framöver. Du som behöver ha ett möte ska alltid förboka det via telefon eller mejl och i första hand överväga om det är möjligt genomföra det som telefon- eller webbmöte.

Sydnärkes Byggförvaltning hjälper dig med dina frågor kring ansökan om bygglov och andra lov, planering och kartor & mätning.

Bygglovshandlingar skickas med post eller mejlas till namndsydnarkebygg@sydnarkebygg.se. 

Om du har frågor om ditt pågående ärende kan du skicka meddelande via vår e-tjänst direkt till din handläggare via denna länk Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Där kan du även hämta blanketter, söka lov och andra åtgärder. För övriga frågor kontakta oss via telefon, e-post eller vanlig post enligt nedan.

Ring oss

0583-820 41

Våra telefontider är,

Måndag

13:00-14:30

Tisdag

10.00-12.00

Onsdag

10.00-12.00

Torsdag

13.00-14.30


Mejla oss

namndsydnarkebygg@sydnarkebygg.se

Skriv till oss

Askersunds kommun
Samhällsbyggnad Sydnärke
696 82 Askersund

Besök oss

Sundsbrogatan 22
Askersund

 

 

Personal

Fredrik Idevall
Samhällsbyggnadschef
fredrik.idevall@askersund.se

Bygglov och andra lov

Maria Gren
Tf plan- och byggchef
E-post

Mattias Appelgren
Byggnadsinspektör
E-post

Linda Persson
Byggnadsinspektör
E-post

Tobias Alexandersson
Bygglovshandläggare
E-post

Planering

Fanny Germer
Planarkitekt
fanny.germer@askersund.se

 

Josefine Göthenberg
Översiktsplanerare
josefine.gothenberg@askersund.se

Adam Johansson
Planarkitekt
adam.johansson@askersund.se

Torun Andersson
Planarkitekt
torun.andersson@askersund.se

Paul Göransson
Mark & Exploateringsingenjör
paul.goransson@askersund.se

Kartor och mätning

Mathias Hellström
GIS-ingenjör
mathias.hellstrom@askersund.se

Oscar Hugosson
Mätningstekniker
oscar.hugosson@askersund.se

Stefan Bejfalk
Kart och GIS-tekniker, Adresser
stefan.bejfalk@askersund.se

Postadress
Askersunds kommun
Sydnärkes byggförvaltning
696 82 Askersund

Besöksadress
Sundsbrogatan 22
Askersund

Övrig information
Telefon 0583-810 00 (vx)