Startsida Sydnärkes byggförvaltning

Kontakta oss

För att bromsa spridningen av coronaviruset i samhället kommer Sydnärkes byggförvaltning att vara stängt för spontanbesök under en tid framöver. Du som behöver ha ett möte ska alltid förboka det via telefon eller mejl och i första hand överväga om det är möjligt genomföra det som telefon- eller webbmöte.

Sydnärkes Byggförvaltning hjälper dig med dina frågor kring ansökan om bygglov och andra lov, planering och kartor & mätning.

Bygglovshandlingar skickas med post eller mejlas till namndsydnarkebygg@sydnarkebygg.se

Ring oss

0583-82041

Mejla oss

namndsydnarkebygg@sydnarkebygg.se

Skriv till oss

Askersunds kommun
Sydnärkes byggförvaltning
696 82 Askersund

Besök oss

Sundsbrogatan 22
Askersund

Vi har telefontid

Måndag

13:00-14:30

Tisdag   

10.00-12.00

Onsdag

10.00-12.00

Torsdag 

13.00-14.30



 

 

Personal

Fredrik Idevall
Samhällsbyggnadschef
fredrik.idevall@sydnarkebygg.se

Bygglov och andra lov

Linda Persson
Byggnadsinspektör
linda.persson@sydnarkebygg.se

Mattias Appelgren
Byggnadsinspektör
mattias.appelgren@sydnarkebygg.se

Maria Gren
Bygglovshandläggare
maria.gren@sydnarkebygg.se

Maria Pettersson
Assistent
maria.pettersson@sydnarkebygg.se

Planering

Fanny Germer
Planarkitekt
fanny.germer@sydnarkebygg.se

Patrik Igelström
Planarkitekt
patrik.igelstrom@sydnarkebygg.se

Paul Göransson
Mark & Exploateringsingenjör
paul.goransson@sydnarkebygg.se

Kartor och mätning

Mathias Hellström
GIS-ingenjör
mathias.hellstrom@sydnarkebygg.se

Oscar Hugosson
Mätningstekniker
oscar.hugosson@sydnarkebygg.se

Stefan Bejfalk
Kart och GIS-tekniker, Adresser
stefan.bejfalk@sydnarkebygg.se

Postadress
Askersunds kommun
Sydnärkes byggförvaltning
696 82 Askersund

Besöksadress
Sundsbrogatan 22
Askersund

Övrig information
Telefon 0583-810 00 (vx)