Startsida Sydnärkes byggförvaltning

Kontakta oss

Adress

Om oss

Postadress
Askersunds kommun
Sydnärkes byggförvaltning
696 82 Askersund

E-post
namndsydnarkebygg@sydnarkebygg.se

Besöksadress
Sundsbrogatan 22
Askersund

Sydnärkes Byggförvaltning bildades av Askersund, Laxå och Lekebergs kommun 2011-01-01.  Förvaltningen sköter plan- och byggrelaterade ärenden på uppdrag av kommunerna. Förvaltningen lyder under Sydnärkes byggnämnd.

Öppettider

Måndag

13:00-14:30

Tisdag   

10.00-14.30

Onsdag

10.00-14.30

Torsdag 

10.00-14.30

Fredag

10.00-12.00


Lunchstängt 12:00-13:00

Kontaktuppgifter

Lars Johansson
Förvaltningschef
0583-820 51
lars.johansson@sydnarkebygg.se

Bygglov och andra lov

Linda Persson
Byggnadsinspektör
0583-811 90
linda.persson@sydnarkebygg.se

Lisbeth Mogren
Nämndesekreterare
0583-820 48
lisbeth.mogren@sydnarkebygg.se

Mattias Appelgren
Byggnadsinspektör
0583-820 49
mattias.appelgren@sydnarkebygg.se

Maria Gren
Bygglovshandläggare
0583-811 63
maria.gren@sydnarkebygg.se

Planering

Fanny Germer
Planarkitekt
0583-820 47
fanny.germer@sydnarkebygg.se

Patrik Igelström
Planarkitekt
0583-820 52
patrik.igelstrom@sydnarkebygg.se

Kartor och mätning

Mathias Hellström
GIS-ingenjör
0583-820 53
mathias.hellstrom@sydnarkebygg.se

Oscar Hugosson
Mätningstekniker
0583-820 55
oscar.hugosson@sydnarkebygg.se

Stefan Bejfalk
Kart och GIS-tekniker, Adresser
0583-810 89
stefan.bejfalk@sydnarkebygg.se

Postadress
Askersunds kommun
Sydnärkes byggförvaltning
696 82 Askersund

Besöksadress
Sundsbrogatan 24
Askersund

Övrig information
Telefon 0583-810 00 (vx)